Помогите уточке обрести домик

I have NPS certificate issues.

программы, soft, софт, скачать, бесплатно
amandamurray110

I have NPS certificate issues.

Сообщение amandamurray110 » 19 июл 2019, 17:36

Подземный Севастополь. Музей в бункере-бомбоубежище "Объект С2"

Изображение

1194. Прокат автомобиля в Севастополе, Ялте, Симферополе

Hey folks,
I am in the process of setting up an NPS server (on Server 2016). The goal is to use AD authentication, via RADIUS, for 802.1x. I think my problem is with PEAP and the cert I am using. I have my connection and network policies set up and working with the RADIUS client; I know this is true because Android and Apple devices are able to connect when I bypass the security alert that pops up. However, Windows 10 clients fail outright to connect.
The cert I am using is a clone of a wildcard cert from a 3rd party CA.
From the logs on a test system:
Reason: Explicit Eap failure received
Error: 0x80420406
EAP Reason: 0x80420406
EAP Root cause String: The authentication failed because the certificate on the server computer does not have a server name specified
I was reading about this error. Perhaps the fact that it is a wildcard cert is the problem? Should I obtain a server-named cert? I have so far steered clear of creating a CA on my network for this purpose to avoid the potential warning messages that might pop up on certain devices (we are a mixed environment, OSX, Windows, iOS, Android, ChromeOS).
I looked into certificate templates but again that appears to apply in situations when you've got your own CA providing certificates...
I would greatly appreciate any observations or suggestions you might have.
Thanks
Amanda
Reference:
press release writing service
Будь, пожалуйста, послабее.
Будь, пожалуйста.
И тогда подарю тебе я чудо запросто.
И тогда я вымахну - вырасту, стану особенным.
Из горящего дома вынесу тебя, сонную.
Я решусь на всё неизвестное, на всё безрассудное - в море брошусь, густое, зловещее, и спасу тебя!..
Это будет сердцем велено мне, сердцем велено...
Но ведь ты же сильнее меня, сильней и уверенней!

Ты сама готова спасти других от уныния тяжкого, ты сама не боишься ни свиста пурги, ни огня хрустящего.
Не заблудишься, не утонешь, зла не накопишь
Не заплачешь и не застонешь, если захочешь.

Станешь плавной и станешь ветреной, если захочешь...
Мне с тобою - такой уверенной - трудно очень.
Хоть нарочно, хоть на мгновенье - я прошу, робея,- помоги мне в себя поверить, стань слабее.

Роберт Рождественский

Подземный Севастополь. Музей в бункере-бомбоубежище "Объект С2"

Изображение

1193. Прокат автомобиля в Севастополе, Ялте, Симферополе

Вернуться в «Software»